Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.5.2004 0:00 - 0:00

Kubánské jaro

Od 7. do 16. května 2004 se koná filmový festival Documenta Madrid. V rámci tohoto festivalu se představí 10 nových členských zemí EU dokumentárním filmeme domácí produkce. Českou republiku zastupu je film Carlose Gonzáleze Kubánské jaro, natočený pod patrocincí společností Člověk v tísni.

Kubánské jaro

 

Autoři: Carlos González, Pablo Rodríguez

(Česká republika, Rakousko)

Délka: 28 minut, PAL

Rok: 2003

 

Tento film je sondou do kubánské reality skryté za závojem politické propagandy režimu Fidela Castra. Hlavním hrdinou Kubánského jara je vůdčí osobnost kubánské opozice Oswaldo Payá Sardiňas, který vysvětluje úsilí disentu o nenásilnou transformaci na „ostrově svobody“, a to i  navzdory masivní  vlně represí rozpoutané režimem v březnu roku 2003, při níž bylo odsouzeno k trestům odnětí svobody až na 28 let více než 70 nezávislých novinářů a členů opozice. Autoři natočili rozhovory s některými z těchto lidí těsně před jejich uvězněním. Jejich výpovědi se střídají s velice emotivním svědectvím jejich příbuzných pouhé dva měsíce po jejich zatčení a uvěznění. Kubánské jaro vypovídá nejen o strachu, který na ostrově vládne, ale též o nadějích prostých  Kubánců, kteří se dožadují změn stejně jako stále sílící opozice, která věří, že její boj přinese své plody. Na Kubě stále existuje  informační blokáda a platí zákony, které realizaci podobných dokumentárních filmů trestají. Tento film byl proto natočen v podmínkách utajení.

 

Tento dokument vznikl díky laskavé podpoře organizací Člověk v tísni, Center for a Free Cuba a National Endowment for Democracy.

 

 

Místo konání:

Avda. Pio XII, 22-24
28016 Madrid
Španělsko

Datum:

13.5.2004 0:00 - 0:00

Organizátor:

Documenta Madrid, České centrum Madrid


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala