Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.2.2018 10:00

Projekce filmu Tmavomodrý svět v Muzeu univerzity Alicante

Úspěšné Svěrákovo drama o českých pilotech bojujících během druhé světové války proti nacismu bude promítáno v auditoriu Muzea univerzity Alicante 20. února v 10.00. Režisér vycházel ze vzpomínek přeživších pilotů československého odboje, kteří bojovali jako součást Britského královského letectva.

Tmavomodrý svět, Jan Svěrák, 115 min., 2001, česky se španělskými titulky
Herec Kryštof Hádek v tomto filmu ztvárnil jednu ze svých nejvýraznějších rolí. Exceloval v roli jednoho z pilotů, kteří emigrovali z nacisty okupovaného Československa, aby mohli bojovat proti Třetí říši. Scénář vychází z životního příběhu generálporučíka a leteckého esa Františka Fajtla. Film vyhrál 4 České lvy v kategoriích režie, hudba, střih a kamera.

Jan Svěrák (1965, Žatec) je český režisér a scénárista, jeden z nejúspěšnějších filmařů své generace. Jeho filmy se těší velkému diváckému úspěchu a pravidelně získávají řadu cen na filmových festivalech. Svěrák je jedním z mála českých režisérů, kterým se podařilo obdržet Academy Award. Krátkometrážní film Ropáci je fiktivní dokument, který režisér vytvořil ještě jako student FAMU, a vyhrál s ním v roce 1988 cenu studentského Oskara. Za úspěchem Svěrákových filmů stojí vytříbený humor, kvalitní scénář a intenzivní práce s herci. Režisér patří k nejúspěšnějším z generace mladých filmařů 90. let, kteří již nebyli omezováni cenzurou. Mezi jeho nejznámější filmy patří Obecná školaKolja či Tmavomodrý svět.

Česká republika se zúčastní tentokrát jako hlavní host šestého ročníku festivalu MICE, který se každoročně těší spolupráci domácích i mezinárodních akademických pracovníků a studentů. Festival se bude konat v celém regionu Valencie od 11. do 24. února.

Událost organizuje festival MICE, České centrum a Velvyslanectví České republiky v Madridu.

Více infomrací na http://www.micevalencia.com/ 

Místo konání:
Ctra. San Vicente, s/n, San Vicente del Raspeig, Alicante
Datum:

20.2.2018 10:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala