Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.5.2020 20:00

Pražské jaro: Koncert mladých talentů z HAMU

Čtyři výrazné talenty nastupující generace českých hudebníků budou hlavními protagonisty jednoho z koncertů festivalu Pražské jaro, který můžete sledovat online 22. května v 20hod. Zdarma si můžete poslechnout teprve sedmnáctiletého klavíristu Jana Čmejlu, stejně starého houslistu Eduarda Kollerta, studenta Vysoké hudební školy královny Sofie v Madridu; šestadvacetiletého bicistu Ladislava Bilana, Jr. a sedmadvacetiletou klarinetistku Annu Paulovou. Koncertem, na kterém zazní díla Glińskiho, Chopina, Prokófieva, Mantovaniho a dalších, vás provede hudebník a režisér Ondřej Havelka.

Koncert z HAMU, Akademie múzických umění v Praze, bude přenášen živě na webových a facebookových stránkách festivalu Pražské jaro a na stránkách Českého rozhlasu Vltava.

https://festival.cz/koncert/mladi-hudebnici-na-prazskem-jaru-zive-z-hamu/
https://www.facebook.com/PrazskeJaro/
https://vltava.rozhlas.cz/

Program:
Alexej Gerassimez: Asventuras for Snare Drum
Anna Ignatowicz Glińska: Toccata
Frédérik Chopin: Nokturno cis moll
Frédérik Chopin: Barkarola Fis dur op. 60
Serguéi Prokófiev: Sonáta pro klavír č. 7 B dur op. 83 "Stalingrad"
Bruno Mantovani: Bug pro sólový klarinet
Paul Hindemith: Ludus minor pro klarinet a violoncello
Lukáš Hurník: Martirium (světová premiéra)
Franz Waxman: Carmen Fantasie

 Interpreti:

 Ladislav Bilan, Jr. - bicí nástroje
Jan Čmejla - klavír
Anna Paulová - klarinet
Michal Kaňka - violoncello
Eduard Kollert - housle
Jiří Kollert - klavír
Ondřej Havelka - moderátor

Eduard Kollert (2002) V necelých sedmi letech začal Eduard studovat obor housle na Hudební škole hl. m. Prahy, na klavír ho učili rodiče. Již po dvou letech se představil s velkým úspěchem jako sólista s PKF – Prague Philharmonia v houslovém koncertu Johanna Sebastiana Bacha a klavírním koncertu Ludwiga van Beethovena, oba zahrál během jednoho večera. Následovalo pozvání španělské královské rodiny k vystoupení v Paláci El Pardo v Madridu se sólovým programem pro housle i pro klavír. Den poté ho organizátoři koncertu představili profesoru Zakharu Bronovi, a ten ho pozval do své houslové třídy na právě vznikající Zakhar Bron Academy ve švýcarském Interlakenu. Od té doby u něj studuje, v současnosti druhým rokem na Vysoké hudební škole královny Sofie v Madridu. K největším Eduardovým dosavadním úspěchům patří titul laureáta v mezinárodních soutěžích Young Virtuosos v Bulharsku, Louskáček v Rusku, či Wieniawski-Lipinski v Lublani (2018).

Ladislav Bilan, Jr. (1994) se narodil do muzikantské rodiny. Později pod vedením svého otce absolvoval konzervatoř v Olomouci. Ve věku třinácti let úspěšně prošel konkurzem do Moravské filharmonie Olomouc, a stal se tak v roce 2009 jejím historicky nejmladším členem. Od roku 2014 je studentem Akademie múzických umění v Praze. V témže roce byl vybrán Jiřím Bělohlávkem, aby na open air koncertu na Hradčanském náměstí v rámci projektu „Zahraj si s Českou filharmonií“ přednesl Koncert pro marimbu a orchestr č. 1 od Neye Rosaura. 

Jan Čmejla  (*2003) patří k velkým nadějím české klavírní školy. Hře na klavír se věnuje od svých šesti let, o dva roky později začal i se studiem skladby. Od roku 2018 studuje hru na klavír na Pražské konzervatoři pod vedením Evy Boguniové.
Jan má za sebou řadu vítězství v hudebních soutěžích jako například Mezinárodní soutěž Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem (2013, 2018), Chopin for the Youngest (2015), Mezinárodní Novákova klavírní soutěž (2015), Mezinárodní klavírní soutěž Petera Toperczera Košice (2017; 2. cena), Beethovenovy Teplice (2018) a Concertino Praga (titul absolutního vítěze ročníku 2019). Je držitelem prestižního ocenění Zlatý oříšek (2013) udělovaného nejtalentovanějším dětem České republiky a ocenění Kern Foundation Prize vynikající ruské pianistky Olgy Kern.

Anna Paulová  (*1993) začala hrát na klarinet v jedenácti letech. Ve studiu pokračovala na Pražské konzervatoři u Milana Poláka a Ludmily Peterkové a na Akademii múzických umění v Praze ve třídě Jiřího Hlaváče a Vlastimila Mareše. Stejně jako Ladislav Bilan, Jr., i ona je vítězkou konkurzu „Zahraj si s Českou filharmonií“, díky čemuž v červnu 2014 vystoupila jako sólistka s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Svým uměním zaujala hudební veřejnost už jako studentka konzervatoře, nicméně zásadní úspěch jí přinesla 2. cena na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro v roce 2015. V minulém roce se probojovala do semifinále Mezinárodní hudební soutěž německé veřejnoprávní televizní a rozhlasové společnosti ARD v Mnichově, která patří mezi největší světové soutěže.

 

Místo konání:
online
Datum:

22.5.2020 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala