Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.9.2016 20:00

Dokument, který na festivalu Hay v Segovii připomene Václava Havla pronásledovaného režimem

Jan Novák v Segovii představí dokument Občan Havel přikuluje. Film o lásce k pivu, který vytvořil společně se svým synem Adamem. Zachycuje v něm období života českého exprezidenta Václava Havla v 70. letech, kdy pracoval v trutnovském pivovaru a válel tam sudy, protože byl tehdejším režimem nucen najít si stálé zaměstnání, aby nemohl být obviněn z příživnictví. Film se bude promítat 25. září ve 20:00 v budově La Cárcel Cinemateca a je jednou z akcí naplánovaných v rámci připomenutí pátého výročí úmrtí Václava Havla.

Režisér a spisovatel Jan Novák v dokumentu Občan Havel přikuluje (2009) vypráví o jedné kapitole života disidenta a dramaturga Václava Havla, pozdějšího prezidenta České republiky, kdy pracoval jako dělník v pivovaru. Divák vstoupí do podivného světa politické šikany a pronásledování disidentů v komunistickém Československu. V roce 1974 dramaturg Václav Havel potřeboval stálé zaměstnání ne pro peníze, ale aby nemohl být obviněn z příživnictví. Kromě osudů exprezidenta dokument obsahuje svědectví nepřeberného množství známých představitelů českého disentu, a dokonce i bývalých pracovníků obávané tajné československé policie StB.

Jan Novák (Kolín, 1953) je známý spisovatel, dokumentarista, novinář, scénárista a překladatel. V roce 1969 emigroval do USA a do roku 2008, kdy se rozhodl vrátit se do Česka, žil v Chicagu. Svůj první román, Miliónový jeep (1985), napsal v angličtině. Jedná se o částečně autobiografické dílo především v pasážích, ve kterých hlavní hrdina, stejně jako jeho otec, zpronevěří peníze, aby mohl utéct ze země. Díky této knize získal Cenu Carla Sandburga pro chicagské autory za nejlepší román roku a byl nominován na Pulitzerovu cenu. Se svým druhým románem, The Grand Life (1992), Cenu Carla Sandburga vyhrál ještě jednou. Co se týče novější tvorby, jeho dílo Zatím dobrý (2004) získalo cenu Magnesia Litera pro knihu roku 2005 a za tvůj román Děda (2007) obdržel Cenu Josefa Škvoreckého. Je spoluautorem biografie Miloše Formana nazvané Co já vím? (2013). Napsal několik scénářů pro české filmy a společně se svým synem Adamem vytvořili několik dokumentů o Václavu Havlovi zachycujících jak etapu, kdy byl disidentem, tak jeho prezidentské období. Letos úspěšně debutoval i ve světě komiksů, a to se svým dílem nazvaným Zátopek. Tato biografie ilustrovaná Jaromírem 99 vypráví o české olympijské legendě Emilu Zátopkovi a jeho cestě na vrchol, při níž musel překonávat překážky, které mu kladl do cesty komunistický režim.

Václav Havel přikuluje. Film o lásce k pivu

Délka: 72 min.

Režie: Jan Novák a Adam Novák

S anglickými titulky.

Vstupné: 3 €

Více informací a vstupenky na: https://www.hayfestival.com/s-423-sunday-25-september-2016.aspx?pagenum=2

 

Místo konání:
Av. Juan Carlos I, Segovia.
Datum:

25.9.2016 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala