Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.2.2019 18:00

Zimní radovánky kutilů Pata a Mata na festivalu Animac v Lleidě

Režisér a scénárista filmů s Patem a Matem pan Marek Beneš, syn jejich tvůrce Lubomíra Beneše, uvede na Mezinárodním festivalu animovaného filmu Animac poslední celovečerní film, kde vystupují oba slavní loutkoví hrdinové. Zimní radovánky, které měly nedávno v Čechách a na Slovensku premiéru, budou mít diváci možnost poprvé shlédnout i ve Španělsku, a to v prostorách kulturního centra Caixa Forum v Lleidě dne 23. února v 18.00.

Pilotní díl pro seriál „A je to!“ vznikl v roce 1976. Lubomír Beneš výtvarník a režisér se inspiroval svými vtipy, které vymýšlel a kreslil do časopisu. Ke spolupráci přizval dramaturga Jiřího Kubíčka a výtvarníka Vladimíra Jiránka a společně vytvořili film „Kuťáci“. Od roku 1979 natáčeli tvůrci seriál „A je to!“ v Krátkém filmu Praha pro Slovenskou televizi Bratislava. V seriálu „A je to!“ si kuťáci převlékli trička a dostali rádiovku a kulicha. Po krátké pauze, v roce 1985 pokračovalo natáčení seriálu „A je to!“ přímo pro Krátký film Praha. V té době dostali kutilové svoje jména Pat a Mat. Další pokračování seriálu (Pat a Mat, Pat a Mat se vracejí) bylo natáčeno v různých studiích. (Aif, Ateliéry Bonton Zlín, Patmat, Anima). V současné době existuje již 103 dílů seriálu. Posledních 13 dílů ze série „Pat a Mat nás baví“ produkovalo studio Patmat film s.r.o. Nové epizody režíroval Marek Beneš, syn Lubomíra Beneše.

Marek Beneš se narodil 21. listopadu 1960. V roce 1985 promoval na elektrotechnické fakultě ČVUT Praha. Po studiu režíroval výukové pořady pro vysoké školy. Od roku 1988 animoval pod vedením svého otce Lubomíra Beneše v Krátkém filmu Praha filmy s Patem a Matem. Společně s otcem založili v roce 1989 společnost Aif s.r.o., ze které Marek odešel po smrti otce do kabelové televize. Měl v ní na starosti výrobu informačního kanálu. V současné době vlastní Marek Beneš dvě společnosti Patmat s.r.o. a Patmat film s.r.o. ve kterých píše a režíruje nové epizody seriálu „Pat a Mat: a je to!“, kterých je již vyrobeno přes sto.

Více informace:
http://patmat.cz/
http://www.animac.cat/

 

Místo konání:
Avinguda de Blondel, 3, Lleida
Datum:

23.2.2019 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala