Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.10.2018 12:00

Pavel Štěpánek pohovoří o španělském umění v Česku v Královské akademii umění sv. Ferdinanda

Díky dlouholetým diplomatickým vztahům, sňatkům mezi českými a španělskými šlechtici a v současné době také díky činnosti Národní galerie v Praze se může Česká republika pyšnit rozsáhlou sbírkou španělského umění, která nabízí díla z různých časových období: od Velázqueze a Alonsa Cana až po Goyu a Picassa. Historik umění a člen Královské akademie umění sv. Ferdinanda Pavel Štěpánek pohovoří o španělském umění v českých zemích 17. října ve 12 hodin v sále Guitarte (Královská akademie umění sv. Ferdinanda). Vstup volný až do obsazení sálu.

Česká republika (původně České království) udržovala více či méně intenzivní kontakt se Španělskem již od období středověku. Důležitý milník však pro španělsko-české vztahy představoval nástup Ferdinanda I. Habsburského, bratra Karla V. (římského císaře a španělského krále) na český trůn.

Česko-španělské sňatky sice nebyly běžné, ale zato velmi důležité. Díky manželství královského kancléře Vratislava z Pernštejna a Marie Manrique de Lara se do Čech dostala bohatá sbírka španělských portrétů. Tato kolekce, která stále patří do vlastnictví rodu Lobkowitzů, obsahuje portréty od Alonsa Sáncheze Coella, Juana Pantojy de la Cruz, Rolanda de Mois, Andrése Lópeze Polanca nebo Diega Velázqueze.

V Čechách se nacházejí i další sbírky. V současné době především zásluhou Národní galerie v Praze, která vlastní sice méně obsáhlou, ale zato vytříbenou kolekci španělského umění. Ne všechny exempláře však představují mistrovská díla. Nalezneme zde ukázky středověkého malířství, za všechny zmiňme Bonanata Zarotiga nebo Juana de Segovia, dále ukázky malířů z 16. století jako byli například Luis de Morales nebo El Greco. Nejvýznamnější díla pochází z 18. století. Jejich autory jsou José de Ribera, Diego Velázquez, Alonso Cano, Juan Carreño de Miranda, Mateo Cerezo, Claudio Coello a Bartolomé Esteban Murillo. Za povšimnutí rozhodně stojí i povšimnutí i Goyův obraz z roku 1815.


Na přednášce se krátce zmíní i sbírka Picassa z minulého století. Některá ze zmíněných děl byla již ve Španělsku k vidění, nicméně kolekce jako celek se zde dosud nevystavovala. Ačkoliv nemůže soupeřit s rozsáhlými světovými sbírkami, rozhodně si zaslouží pozornost. Výběr, který se bude prezentovat na přednášce, přiblíží tuto českou sbírku španělskému publiku.

 

Pavel Štěpánek (Kladno, 1942) je jedním z předních českých odborníků na dějiny umění hispánského a lusofonního světa, který se specializuje na vztahy mezi českým a iberoamerickým uměním. V současnosti působí jako profesor na Univerzitě Palackého v Olomouci a na Univerzitě Karlově v Praze. Svého času pracoval také v Národní galerii v Praze a ve Středočeské galerii, publikoval v časopisech o umění a mezi lety 1991 a 1994 zastával různé diplomatické funkce na československé a posléze české ambasádě v Caracasu. Coby hostující profesor spolupracoval také s Národní autonomní univerzitou a Iberoamerickou univerzitou v Mexiku, Univerzitou v Zaragoze a Katolickou univerzitou v Caracasu. Mimo jiné je také členem několika španělských královských akademiích umění: sv. Ferdinanda (Madrid), sv. Jiřího (Barcelona), sv. Alžběty Uherské (Sevilla), sv. Karla (Valencia), dále Národní akademie umění v Lisabonu a bylo mu uděleno i čestné členství v Americké hispánské společnosti.

Více informací: http://realacademiabellasartessanfernando.com/es

 

Místo konání:

Calle Alcalá, 13, Madrid

Datum:

17.10.2018 12:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala