Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.9.2016 20:00

Spisovatel Petr Šabach přečte úryvky své humoristické tvorby během Evropského dne jazyků v Madridu

Petr Šabach, který se v České republice stal velice známým nejen díky svým knihám, ale také díky slavným filmům vycházejících z jeho díla, je jedním ze spisovatelů pozvaných na Evropský den jazyků, aby společně s dalšími autory z Francie, Holandska, Maďarska, Itálie či Polska přečetl úryvky ze své tvorby. Tato akce se bude konat 27. září ve 20 hodin v Instituto Cervantes, hned po přednášce literárních překladatelů. Asociace kulturních center a evropských ambasád EUNIC a španělské zastoupení Evropské komise organizují Evropský den jazyků v Madridu již popáté.

Vedle Petra Šabacha usednou také Claudio Damiani (Itálie), Tomasz Różycki (Polsko), Mathias Énard (Francie), Krisztina Tóth (Maďarsko) a katalánský básník a překladatel Xavier Farré.

Petr Šabach (Praha, 1951) je v České republice, kde se některá jeho díla stala opravdovými bestsellery, velmi oblíbeným autorem. Pokračuje v tradici české humoristické literatury, kterou reprezentují především dva velice slavní autoři, a to Jaroslav Hašek, autor Dobrého vojáka Švejka, a Bohumil Hrabal. Šabachův styl se tomu Haškovu podobá hlavně ve způsobu, jakým se na sebe nabalují jednotlivé (tragi)komické příhody, vyúsťující až v absurdní situace. Krátké povídky Petra Šabacha se na filmová plátna dostaly především díky režisérovi Janu Hřebejkovi a scénáristovi Petru Jarchovskému. Děj jeho knih se odehrává v éře komunismu a postkomunismu, a i když nám nabízí pohled do každodenního života běžných lidí, vyvolává mnoho otázek. Celovečerní filmy Šakalí léta (1993), U mě dobrý (2008), Pelíšky (1999), Pupendo (2003) a Občanský průkaz (2010) se mimořádně proslavily a staly se opravdovými kasovními trháky. Některé z proslulých frází jeho hlavních hrdinů pronikly i do běžné mluvy Čechů. Kromě jiných literárních cen získal Petr Šabach Cenu Karla Čapka, kterou uděluje celosvětové sdružení spisovatelů PEN Club.

Od 17 hodin bude možné v rámci gastronomických ukázek ochutnat speciality německé, litevské, estonské, francouzské, české, portugalské, maďarské a polské kuchyně, které se ve stejný den budou konat v patiu Goethe Institutu v ulici Zurbarán číslo 21.

Více informací o Evropském dni jazyků EUNIC na: http://eunic-espana.eu/dia-europeo-de-las-lenguas-2016-5a-edicion/  

Místo konání:

Calle de Alcalá, 49, Madrid.

Datum:

27.9.2016 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala