Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.3.2019 10:00

Akademie RESAD v Madridu vzdává hold scénografovi Josefu Svobodovi

Královská škola dramatických umění v Madridu zasvětí Světový den divadla českému jevištnímu výtvarníkovi Josefu Svobodovi. Dne 26. března, od 10 hodin v Sala de Profesores, nás experti v oboru jako například scénografka Marie Jirásková seznámí s životem a dílem českého revolucionářského umělce a nabídnou možnost zhlédnutí krátkometrážního filmu „Svět v zrcadle“. Poté bude následovat diskuze skupiny mezinárodně uznávaných odborníků o obraze a odkazu Svobody.

Josef Svoboda (Čáslav, 1920-Praha, 2002) byl český scénograf a pedagog, jeden z tvůrců divadla Laterna magika. Ve stopách svého otce vystudoval truhlařinu a později Ústřední školu bytového průmyslu v Praze. Od roku 1945 studoval jevištní výtvarnictví na Konzervatoři Praha a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde se poté dlouhou část svého života věnoval pedagogické činnosti společně s Akademií výtvarných umění v Praze. Od roku 1948 působil jako scénograf v Národním divadle. V roce 1958, společně s bratry Alfrédem a Emilem Radokovými založili Laternu magiku, jež je považováno za první multimediální divadlo na světě, a v rámci divadla vytvořili představení a scénu pro československý pavilón na EXPO 1958. Laterna magika pracuje s různými žánry a technologiemi, s výsadním postavením tance, baletu, pantomimy a černého divadla. Během svého života se Svoboda podílel na scénografii více než 700 představení jak v České republice, tak v zahraničí a spolupracoval s osobnostmi jako Peter Ustinov, Leonard Bernstein nebo Laurence Olivier.

10:00h Uvedení

Pablo Iglesias Simón, ředitel Královské školy dramatických umění v Madridu.
Stanislav Škoda, ředitel Českého centra v Madridu.
Přednáška 1:
“Josef Svoboda: „Objevy a osobnost v kontextu”, Marie Jirásková.
Přednáška 2:
“Inovace Josefa Svobody: poetika nemateriálního”, Christine Richierová.

12:30h Vyobrazení Josefa Svobody

Projekce filmu „Svět v zrcadle” (12 minut)
Diskuze s Ángelem Martínezem Rogerem, Ignaciem Garcíou Mayem, Christinou Richierovou a Marií Jiráskovou.

Marie Jirásková (Ivančice, 1964) je česká scénografka a designérka, jež absolvovala studia na katedře Alternativního divadla DAMU. Kromě své rozsáhle činnosti jako designérka pracuje od roku 1996 jako pedagožka v ateliéru scénografie divadelní fakulty JAMU v Brně. Rovněž se věnuje svobodné tvorbě, jež vystavuje po celém světě.

Organizace a překlad: Eufrasio Luceno Muñoz.

Akce je pořádána institucemi RESAD, ESAD a Rady ministerstva školství Andalusie a za účasti Rady ministerstva kultury a historického dědictví Andalusie, Českého centra v Madridu,  ENSATT, JAMU a Erasmus+.

http://www.resad.es/

 

Místo konání:

RESAD. Av. de Nazaret, 2, Madrid.

Datum:

26.3.2019 10:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala