Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.3.2019 - 28.3.2019

V Seville si připomínají odkaz scénografa Svobody

Přednášky a debaty věnované českému scénografovi Josefu Svobodovi se uskuteční na Světový den divadla 27. března v Centrum pro dokumentaci múzických umění v Andalusii (CDAEA) a čtvrtek 28. března na Dramatické konzervatoři v Seville. Osobnosti jako scénografka Marie Jirásková nebo uznávaný architekt Boris Micka budou debatovat o českém revolucionářském umělci a jeho odkazu.

Josef Svoboda (Čáslav, 1920-Praha, 2002) byl český scénograf a pedagog, jeden z tvůrců divadla Laterna magika. Ve stopách svého otce vystudoval truhlařinu a později Ústřední školu bytového průmyslu v Praze. Od roku 1945 studoval jevištní výtvarnictví na Konzervatoři Praha a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde se poté dlouhou část svého života věnoval pedagogické činnosti společně s Akademií výtvarných umění v Praze. Od roku 1948 působil jako scénograf v Národním divadle. V roce 1958, společně s bratry Alfrédem a Emilem Radokovými založili Laternu magiku, jež je považováno za první multimedialní divadlo na světě a v rámci divadla vytvořili představení a scénu pro československý pavilón na EXPO 1958. Laterna magika pracuje s různými žánry a technologiemi, s výsadním postavením tance, baletu, pantomimy a černého divadla. Během svého života se Svoboda podílel na scénografií více než 700 představení jak v České republice, tak v zahraničí a spolupracoval s osobnostmi jako Peter Ustinov, Leonard Bernstein nebo Laurence Olivier.

Program #Svobodays v Seville
Středa, 27. března
CDAEA

19:30h Vyobrazení Josefa Svobody v Seville

Projekce filmu ““Svět v zrcadle” (12 minut)
Diskuze s Ángelem Martínezem Rogerem, José Luisem Castrem, Borisem Mickou y Gregorem Acuña-Pohlem.

Výstava en ESAD
Slavnostní odhalení panelů navrhnutých studenty s konstantami, milníky a patenty Josefa Svobody.  

Čtvrtek, 28. března
ESAD
Zahajovací proslov ředitele centra Omera Cruze.

12:10h Uvedení:

Proměny pražské scénografie ve čtyřletém období, Ángel Martínez Roger.

12:45h Přednáška 1:
“Josef Svoboda: „Objevy a osobnost v kontextu”, Marie Jirásková.

13:45h Přednáška 2:
“Inovace Josefa Svobody: poetika nemateriálního”, Christine Richierová.

Marie Jirásková (Ivančice, 1964) je česká scénografka a designérka, jež vystudovala na katedře Alternativního divadla DAMU. Kromě své rozsáhle činnosti jako designérka pracuje od roku 1996 jako pedagožka v ateliéru scénografie divadelní fakulty JAMU v Brně. Rovněž se věnuje svobodné tvorbě, jež vystavuje po celém světě. Vytváří projekty založené na světle či loutkách jako klíčových postavách.

Architekt Boris Micka vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze a byl žákem Josefa Svobody. Dvacet let řídil v sevillské společnosti GDP oddělení pro muzea a výstavy, s nímž získal řadu prestižních mezinárodních ocenění, jako například z Mezinárodního úřadu pro výstavnictví (BIE) či od Německého institutu za pavilón Saudské Arábie na EXPO v Šanghaji. V současné době se věnuje svému vlastnímu studiu v Seville, Boris Micka Associates.

Organizace a překlad: Eufrasio Luceno Muñoz.

Akce je pořádána institucemi RESAD, ESAD a Rady ministerstva školství Andalusie a za účasti Rady ministerstva kultury a historického dědictví Andalusie, Českého centra v Madridu,  ENSATT, JAMU a Erasmus+. 

www.esadsevilla.org

 

Místo konání:
CDAEA y ESAD. Sevilla.
Datum:

Od: 27.3.2019
Do: 28.3.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala