Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.6.2018 18:30

Zážitky Miguela Delibese z Pražského jara v Alcalá de Henares

Skupina La Casa Be představí dramatizované čtení cestovního deníku Miguele Delibese, který napsal v dubnu 1968 během svého třítýdenního pobytu se svou ženou v Československu. Akce, jež připomíná 50. výročí Pražského jara a invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, se uskuteční 12. června od 18:30 hodin v Antiguo Hospital de Santa María la Rica v Alcalá de Henares. Ve stejném sále, kde bude slavnostně zahájena výstava pražského jara v rámci akce PhotoEspaña. Vstup zdarma do naplnění kapacity.

Miguel Delibes během návštěvy Prahy roku 1968 zažil strašlivou iluzi toho, co se tehdy v hlavním městě Československa dělo. Články o jeho cestě do Prahy, které publikoval v progresivním deníku Triunfo, budou předmětem inscenovaného čtení skupinou La Casa Be, dramaturgem Carlosem Be a herci Joan Bentallé a Carmen Mayordomo. Miguel Delibes a jeho manželka Ángeles de Castro cestovali v roce 1968 do Československa na pozvání Univerzity Karlovy v Praze a univerzity v Brně, aby zde přednášel o španělské literatuře. Během této návštěvy se Delibes a jeho žena stali náhodnými svědky historických událostí pražského jara. Delibes pocházel z frankistického Španělska, které neustále vytvářelo nepřátelskou propagandu proti komunistickým zemím. V Československu měl na několik týdnů možnost udělat si vlastní názor o tom, zda je tato propaganda pravdivá.

"Praha – podřízena nebo nepodřízena – může vytvořit základ soužití s širokou perspektivou v budoucnosti. To znamená, že Československo může úspěšně dokončit svůj vývoj směrem k humanistickému a demokratickému socialismu, nebo naopak může selhat pod tlakem svého mocného nepřítele," napsal Delibes, pln důvěry v mírovou revoluci, umělce i studenty, stejně tak v zúčastněné politiky.

Když byla vytištěna první série knih v roce 1968, uskutečnila se invaze vojsk Varšavské smlouvy, a Delibes tak byl nucen přidat epilog o svém zklamání.

 

Akce je organizována Českým centrem v Madridu, Velvyslanectvím České republiky v Madridu, Velvyslanectvím Slovenska a radnicí města Alacalá de Henares.

Více informací na: http://www.carlosbe.net/p/la-primavera-de-praga-de-miguel-delibes.html

 

Místo konání:
Calle Sta. María la Rica, 3, Alcalá de Henares
Datum:

12.6.2018 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala