Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.4.2018 18:30

FILBO Bogotá: literární cesta do Prahy s Petrem Stančíkem a Anežkou Charvátovou

Český spisovatel Petr Stančík bude hovořit s překladatelkou Anežkou Charvátovou o Praze jako o místě literární mystifikace. Setkání se uskuteční v knihkupectví, kavárně a galerii Luvina v Bogotě 19. dubna od 18:30 hodin. Akce se koná v rámci programu Mezinárodního veletrhu knih FILBO. Zasazením děje do historické Prahy navazuje Stančík na díla svých oblíbených autorů George Sandové a Jorgeho Luise Borgese. Stančíkův oceňovaný román Mlýn na mumie vykresluje jedinečný portrét české metropole v polovině devatenáctého století.

Petr Stančík je básník, spisovatel, dramatik a esejista. Do roku 2006 tvořil pod pseudonymem Odillo Stradický ze Strdic. Jeho literárním debutem byla kniha "Obojí pramen" publikovaný v roce 1993. V roce 2008 vydal román "Pérák", jenž je zasazený do období nacistické okupace. Pérák je legendární fiktivní český válečný hrdina, který bojoval proti nacistickým okupantům. Pro Stančíkovu práci je typický velký důraz na jazykovou stránku (slovní hříčky, neologismy, ...) a vytváření fantastických světů. Vedle divadelních her, poezie a esejí na sebe upozornil také tvorbou pro děti, která je rovněž založena na práci s jazykem. Dětské knihy jsou doprovázeny ilustracemi významných českých umělců.  V roce 2014 vydal své zatím nejznámější dílo "Mlýn na mumie", za nějž získal prestižní literární cenu Magnesia Litera za prózu. Román byl přeložen do šesti jazyků. Za španělským překladem stojí Daniel Ordóñez. Nejnovějším románem je "Andělí vejce" z roku 2016. Neuvěřitelný příběh odehrávající se od konce 19. století až do roku 1945 představí čtenáři tragikomický životní příběh hlavního hrdiny. 

"Mlýn na mumie" je jedním z velkých úspěchů českého vydavatelského světa posledních let. Příběh začíná nálezem mrtvoly v pražské Židovské čtvrti na Silvestra roku 1865. Čtenářům se otevře tehdejší svět plný změn a historických událostí, v němž sílí český nacionalismus, Evropa se přetváří a rakouská monarchie pomalu upadá. Krvavé zločiny se opakují a komisař Durman, hedonista, milovník žen a jídla, se pokouší chytit vraha. Na první pohled se může "Mlýn na mumie" jevit jako detektivní román, nicméně v sobě mísí mnoho žánrů a vlivu. Vedle soukromého života komisaře Durmana kniha vykresluje historické okolnosti poloviny 19. století.

Dr. Anežka Charvátová se řadí mezi nejvýznamnější hispanisty v České republice.  Je také jedním z velkých propagátorů hispánské literatury a kultury u nás. Vyučuje na Ústavu translatologie Univerzity Karlovy v Praze literaturu, dějiny překladu, analýzu literárního textu, nakladatelskou praxi a překladatelství ze španělštiny, francouzštiny a italštiny. V roce 2009 byla oceněna tvůrčí odměnou Ceny Josefa Jungmanna za překlad knihy chilského spisovatele Roberta Bolaña "Divocí detektivové". Roku 2012 získala Cenu Josefa Jungmanna za překlad románu "2666" Roberta Bolaña. Přeložila také díla autorů Guillermo Cabrery Infanteho a Maria Vargase Llosy (cena Magnesia Litera 2004 za překlad "Vypravěč'), Ernesta Sabata, Luise Sepúlvedy, Adolfa Bioye Casarese, Carlose Fuentese a Umberta Eka. Charvátová pracovala jako redaktorka ve třech nakladatelstvích, kde se zaměřovala na vydávání španělské a latinskoamerické literatury v českém jazyce. Podílí se na literárních programech Českého rozhlasu, píše články a recenze pro časopisy a noviny. Spolupracuje s několika kulturními institucemi, například Institutem Cervantes v Praze, los encuentros Praga-Ciudad Literaria nebo pražským knižním veletrhem „Svět knihy“. Zde se věnuje moderováním debat se spisovateli.

Akce je pořádána sdružením Asocheca a Velvyslanectvím České republiky v Bogotě ve spolupráci s Českým centrem v Madridu.

Další informace na: https://feriadellibro.com

 

Místo konání:
Luvina. Carrera 5 No. 26C, esquina. Bogotá- Colombia
Datum:

19.4.2018 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala