Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.3.2020

Lucie Faulerová vydává svůj román 'Lapači prachu’ ve Španělsku

Debut mladé autorky Lucie Faulerové ‚Lapači prachu‘, v překladu Kepy Uharteho, přichází na španělský vydavatelský trh. Román Faulerové je velkou jazykovou a literární hrou, která vypráví o neuspořádaném a smutném životě mladé telefonní operátorky a jejich rodinných tajemstvích. I když se hovoří o autorčině prvotině, platí to pouze na poli beletrie. Lucie Faulerová se podílela na úspěšné publikaci 'Brnox: Průvodce brněnským Bronxem‘, kterou vydaly společně s umělkyní Kateřinou Šedou.

Kniha je nesentimentální a drásavá prozaická výpověď o dnešní mladé ženě – o jejím „ne vztahu“ k dětem a k mateřství, jež je únikem ze samoty a dosažením doživotní moci ovládat někoho druhého. Jsme svědky postupně vyjevovaného komplikovaného sesterského vztahu, mezilidské poziční bitvy plné opakovaných prostředků, pastí a nášlapných min. Střetávají se zde dva přístupy k životu – život mateřský jako naplnění a život opevněný proti „vetřelcům“ zvenčí. To, co je považováno za normu, a to „nenormální“. Hlavní hrdinka se postupně propracovává k nevyřčené a vnitřně potlačované pravdě, za níž její matka dostane dlouholetý trest vězení, dcera v útěku před sebou samou a před skutečností ji nenavštěvuje a deformuje při tom v sobě celou minulost i přítomnost v nevyřčeném pocitu viny. Jde o nelíbeznou, hlubokou, věrohodnou a napínavou prózu, v otevřenosti výpovědi nebývale odvážnou.

Lucie Faulerová (1989) vystudovala bohemistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde je v současné době doktorandkou oboru Teorie literatury. Věnuje se dramaturgii kulturních akcí a produkčně se podílí na projektech české konceptuální umělkyně Kateřiny Šedé. Působí jako redaktorka literární revue Aluze a pracuje také jako redaktorka a korektorka na volné noze. Je spoluautorkou knihy 'Brnox: Průvodce brněnským Bronxem‘, která získala cenu Magnesia Litera za publicistiku v roce 2016. Lapači prachu jsou jejím románovým debutem.

Knihu lze zakoupit na https://www.husoeditorial.es/tienda/

 

Místo konání:
Librerías online mientras dure el estado de alarma
Datum:

25.3.2020

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala