Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.6.2016 19:20

Renomovaní historici české fotografii nabízejí komentovanou prohlídku výstavy Miroslava Tichého v rámci PhotoEspaña

Bohunka Koklesová, historička fotografie a prorektorka bratislavské VŠVU, a Vladimír Birgus, vedoucí Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, provedou zájemce z řad fotografů a odborných novinářů po výstavě „Miroslav Tichý o la celebración del proceso fotográfico“, která se koná v rámci prestižního festivalu PhotoEspaña v Museo del Romanticismo v Madridu.

Kurátoři největšího španělského festivalu PhotoEspaña se letos rozhodli představit publiku tvorbu „zapomenutého génia“ Miroslava Tichého. Původní profesí malíře, který si sám vyráběl z plechovek, zátek, roliček toaletního papíru a dalších součástek fotoaparáty, kterými zvěčňoval v rodném Kyjově zejména ženy a dívky na koupališti nebo při víkendových procházkách. V jeho rodišti ho považovali za neškodného blázna a podivína. On se ale ve skutečnosti dobrovolně odvrátil od oficiálního uměleckého světa, který tehdy ovládala komunistická cenzura a moc.

Od osmdesátých let o jeho neznámé fotografické dílo začali projevovat díky úsilí Romana Buxbauma zájem zahraniční galeristé. Obrovský zájem o Tichého fotografie začal po roce 2000, kdy se představily jeho věci na Expu v Seville, a dále například v Nolan/Eckman Gallery v New Yorku, v prestižní berlínské galerii Arndt & Partner a v Kunsthausu ve švýcarském Zürichu. Miroslav Tichý se ale žádné výstavy svých prací nezúčastnil, žil až do smrti v ústraní v Kyjově.

Miroslav Tichý se narodil v roce 1926, v letech 1945-48 studoval malbu na pražské Akademii múzických umění, poté z osobních a politických důvodů odešel ze školy zpět do Kyjova. V 50. letech se věnoval malbě, ovlivněn hlavně francouzskými impresionisty a německými expresionisty.

Na konci 50. let přestal vystavovat, rezignoval na kulturní i společenské dění a nadále se věnoval převážně kresbě, hlavním tématem byla žena. Nepodařilo se mu vyhnout konfliktům s úřady, v 60. a 70. letech byl několikrát internován v psychiatrické léčebně. V roce 1972 musel opustit svůj ateliér, nacházející se ve znárodněném domě jeho rodiny, a začal se intenzivně věnovat fotografii.

Objektem focení byly téměř výhradně ženy - kolemjdoucí, koupající se a opalující se, obyčejné kyjovské dívky a ženy z domácnosti i prostitutky a divoké tanečnice. Kromě tohoto převažujícího motivu Tichý zachycoval oblíbená místa v Kyjově a domácí zátiší.

Bohunka Koklesová (1972) je historičkou umění, působí na VŠVU v Bratislavě a specializuje se na teorii fotografie a vztah umění a politiky.

Vladimír Birgus (1954) je vedoucím Institutu tvůrčí fotografie v Opavě a profesorem na pražské AMU. V několika svých publikacích se věnoval významnému českému avantgardnímu fotografovi Františkovi Drtikolovi, z jehož díla mimo jiné sestavil výstavu pro festival PhotoEspaña 2013.

 

Místo konání:

Calle San Mateo, 13, Madrid

Datum:

9.6.2016 19:20

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala