Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.4.2018 12:00

První cyklus krátkých filmů Jiřího trnky v Cineteca de Madrid

Cyklus věnova ný Jiřímu Trnkovi obsahuje mimo jiné dvě promítání celkem čtyř krátkých filmů. První projekce proběhne 22. dubna ve 12 hodin a zahrnuje filmy pro děti druhé poloviny čtyřicátých let (Zasadil dědek řepu) či zralejší díla z let sedmdesátých (Archanděl Gabriel a paní Husa)

Program:
Archanděl Gabriel a paní Husa, 1964
Vášeň, 1962
Čertův mlýn, 1949
Zasadil dědek řepu, 1945

Jiří Trnka (Plzeň, 1912 – Praha, 1969) byl český ilustrátor, scénograf a režisér animovaných filmů, významný jak pro českou, tak evropskou tvorbu. Během svého života režíroval více než 20 filmů a položil základy české animace. Ačkoliv se mu někdy říkalo Walt Disney Východu, jeho tvorba cílila především na dospělé diváky. Mezi jeho nejpopulárnější snímky patří Staré pověsti české, adaptace Shakespearova Snu noci svatojanské či Ruka.  Kromě filmu se Trnka věnoval také knižní ilustraci. Stihl ilustrovat přes 130 knih, a to především dětské tvorby. Jeho ilustrace doprovází známé pohádky Bratří Grmimů,  Andersena , Alenku v říši divů či některá díla Shakespeara.

Trnka pocházel ze skromných poměrů a byl jeden ze studentů Josefa Skupy, významného českého loutkaře. Ten přemluvil jeho rodiče, aby syna poslali do Prahy na UMPRUM. Svá studia si Trnka financoval z peněz, které si vydělal v ateliéru Jaroslava Bendy, kde během studií pracoval. Později začal svou profesní dráhu jako ilustrátor dětských knih. Za svou ilustrátoskou činnost obdržel cenu Hanse Christiana Andersena.

Jako animátor založil společně s Eudardem Hofmanem a Jiřím Brdečkou významné studio Bratři v triku. Jeho první filmy zahrnující  tvorbu dětskou (Zasadil dědek řepu), protinacistickou (Pérák a SS) a experimentální (Dárek) byly oceněny v rámci filmového festivalu Cannes. Od roku 1946 začal s Břetislavem Pojnarem experimentovat s loutkovým filmem s touhou umělecky se vyjádřit svobodněji, než v animovaných filmech. Film Špalíček vyhrál několik mezinárodních cen, včetně ceny filmového festivalu v Benátkách. Od tohoto momentu jeho filmy byly finančně podporovány státem. Jeho následující díla byla žánrově a povahově velmi různorodá – Císařův slavík, Árie prérie, Čechovův Román s basou či Bajaja Němcové.

Trnkovy loutky mají neurčitý výraz, kterému přidávají emoce osvětlení, záběry kamery a zvuk. 

V padesátých letech se vrátil k animovanému filmu a začal používat techniku stop-motion a stínohru. Od loutkové tvorby se neodklonil, v té době vznikají jeho významná díla jako Jiráskovy Staré pověsti české nebo Haškův Švejk. Jeho poslední celovečerní film, Sen noci svatojanské, za užití hudby Václava Trojana a plastových loutek vznikl v roce 1959. 

V šedesátých letech měly jeho krátké filmy pesimistický nádech. Poslední z nich, Ruka, se považuje za jeho umělecký testament. Jednalo se o otevřenou kritiku komunistického režimu a jeho omezování umělecké svobody. Navzdory tomu, že sám s cenzurou na začátku problém neměl, jeho snímky byly nakonec zabaveny a zakázány. Naštěstí se podařila uchovat jejich kopie.  

Jiří Trnka zemřel v 57 letech na srdeční chorobu.  

 

Kompletní program projekce
* Všechny filmy začnou ve 12 hodin v Sala Azcona v Cineteca de Matadero Madrid

7. dubna
Špalíček

8. dubna
Císařův slavík

14 dubna
Dobrý voják Švejk

15. dubna
Bajaja

21. dubna
Sen noci svatojánské

22. dubna (krátké filmy)

Archanděl Gabriel a paní Husa
Vášeň
Čertův mlýn
Zasadil dědek řepu

28. dubna (krátké filmy)
Kybernetická babička
Ruka
Pérák a SS
Árie prérie

Cyklus organizuje Cineteca Madrid a České centrum v Madridu.

Více informací na: https://www.cinetecamadrid.com

 

Místo konání:

Plaza de Legazpi, 8, Madrid

Datum:

22.4.2018 12:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala