Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.2.2017 - 1.4.2017

Umělci Richard Štipl a Josef Zlámal představí svá díla v Galerii Enrique Guerrero v Mexiku

Výstava Drawing Sculpture umělecké dvojice sochaře Richarda Štipla a malíře Josefa Zlámala bude k vidění od 7. února v prestižní galerii Enrique Guerrero ve Ciudad de México. Díla, která ohromují jak svým obsahem, tak po vizuální stránce, budou pro návštěvníky vystavena až do 1. dubna.

Výstava je součástí dlouhodobého putovního projektu, který byl slavnostně zahájen českým premiérem Bohuslavem Sobotkou na Velvyslanectví České republiky v Pekingu (16/06/2016). Výstava následně putovala do České republiky – Galerie MIRO (07/2016), Švýcarska – Galaria Fravi (09/2016) a Německa – Laden für Nichts (11/2016).

Tvorba sochaře Richarda Štipla a kreslíře Josefa Zlamala přináší nevšední a intenzivní zážitek, je autentickým odrazem lidského myšlení a emocí. Společným námětem obou autorů je figura - člověk. V jejich díle tak můžeme hledat a objevit radost, zamyšlení, zneklidnění i poznání. Jejich tvorba proto osloví každého kdo aktivně přemýšlí o svém vlastním životě - existenci.

Mezinárodní úspěch a potenciál aktivit autorů Richarda Štipla a Josefa Zlamala potvrzuje nejen jejich mezinárodní výstavní působnost na výstavách (Power Station of Art (Shanghai), Kunsten Museum of Modern Art (Aalborg), The Museum of Arts and Design (New York)) ale i zastoupení na veletrzích s uměním (Art Brussels, FIAC, Volta Art Fair Basel, Frieze Art Fair London, Art Dubai, ARCO, Istanbul Contemporary). 

Přestože oba autoři působí především v zahraničí, vznikla jejich výjimečná spolupráce právě v Čechách - ve Šternberku, kde se oba autoři narodili. „Poprvé jsme se setkali v roce 1992, kdy Richard poprvé zavítal po revoluci do Československa, jeho rodiče s ním totiž emigrovali v roce 1980 do Kanady. Známe se tedy více než dvacet let, ale naši společnou tvorbu iniciovala až výstava v Istanbulu v Krampf Gallery v roce 2012. Právě tam jsme si uvědomili, že se naše dílo vzájemně doplňuje a umocňuje. Od té doby jsme urazili dlouhou cestu. Richardova plastika dnes plně prolnula s mou kresbou. Myslím, že můžeme hovořit o skutečné tvůrčí symbióze,“ dodává Josef Zlamal.

http://galeriaenriqueguerrero.com

http://www.richardstipl.cz

http://www.josef-zlamal.com/

Místo konání:
General Juan Cano 103, San Miguel Chapultepec, Miguel Hidalgo, Ciudad de México, CDMX, Mexico
Datum:

Od: 7.2.2017
Do: 1.4.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala