Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.6.2019 - 1.9.2019

PHotoESPAÑA: Výstava 1989. Bukurešť – Praha – Varšava

K výročí 30 let od konce komunismu v Polsku, Československu a Rumunsku vystaví České centrum ve spolupráci s Polským a Rumunským institutem v rámci EUNICu na festivalu PHotoESPAÑA fotografie reflektující přechod k demokracii. V každé ze tří zemí měl přechod značně odlišný průběh, spojuje je období zániku Varšavské smlouvy, pádu Berlínské zdi a postupného konce Sovětského svazu. Výstava představí více než sto dvacet snímků od fotografů, kteří se mnohdy proslavili právě díky nesmazatelným momentkám z doby měnící hranice a budoucnost starého kontinentu. Výstava bude probíhat v bývalé nemocnici Santa María la Rica v Alcalá de Henares od 3. června do 1. září, vernisáž se uskuteční 3. června v 11.00 hodin.

Jedním z těch, jehož práce bude možné na výstavě vidět, je Chris Niedenthal, špičkový britsko – polský fotograf, nositel ceny World Press Photo. Z rumunských autorů zde bude zastoupen Florin Andreescu, který naprosto ojedinělým způsobem zvěčňoval v oněch letech rumunskou každodennost. Události v Československu v roce 1989 zachytilo hned několik vynikajících fotografů. Na výstavě budou k vidění fotografie Dany Kyndrové, Radka Bajgara, Radovana Bočka, Karla Cudlína, Přemysla Hněvkovského, Pavla Hrocha, Lubomíra Kotka, Michala Krumphanzla, Petra Matičky, Jana Šibíka a Pavla Štechy.

Rok 1989 byl pro dějiny Evropy rozhodující. Komunistický režim se konečně ukázal jako kolos na hliněných nohách. Nelehká ekonomická situace, nespokojenost ve společnosti a ustavičné masové demonstrace způsobily trhliny v železné oponě. Za méně než rok začaly rychlé demokratizační procesy v celém bývalém východním bloku.

Polsko bylo ojedinělé, už v roce 1980 v něm vzniklo početné hnutí Solidarność jako první nezávislé hnutí kritizující na komunistický režim. Po devíti letech byly změny neodvratné. Vedení státu vyhlásilo na základě dohod u kulatého stolu svobodné volby na den 4. června 1989. Hnutí Solidarność uspělo a sestavilo vládu s premiérem Tadeuszem Mazowieckim. Události v Polsku rozpoutaly záplavu změn v celé střední a východní Evropě, které vyústily do pádu Berlínské zdi a ukončily svět dvou bloků.

Zatímco v Polsku už se opoziční Solidarność v druhé polovině roku stala parlamentním i vládním hnutím, v Československu se komunisté nehodlali s nikým dělit o moc. Křehkou rovnováhu prolomila povolená studentská manifestace 17. listopadu 1989 v Praze, která byla brutálně potlačena. V následujících letech zaplnily veřejné prostory statisíce lidí a starý režim byl přemožen.

Stejně jako v dalších sousedních zemích měla v roce 1989 velká část rumunské společnosti odpor k diktátorskému režimu Nicolae Ceaușesca. Na rozdíl od jiných předáků členských zemí Varšavské smlouvy nebyl Ceaușescu příliš prosovětský. Zatímco vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov požadoval reformy, Ceaușescu vládl pevnou rukou a budoval svůj kult osobnosti. V důsledku toho byla rumunská revoluce mnohem brutálnější, přechod k demokracii stál mnoho životů a zraněných demonstrantů.

Návštěvní hodiny:
úterý–sobota:
11.00–14.00 / 18.00–21.00
neděle:
11.00–14.00

Komisaři:
Miroslawa Kubas-Paradowska, Maria Floarea Pop a Stanislav Škoda

Organizátoři:
Radnice Alcalá de Henares, České centrum, Polský kulturní institut, Rumunský kulturní institut, EUNIC a PHotoESPAÑA 

Místo konání:
Calle Sta. María la Rica, 3, Alcalá de Henares
Datum:

Od: 3.6.2019
Do: 1.9.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala