Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.3.2017 - 31.3.2017

Poutníci a karnevaly na fotografiích Markéty Luskačové ve Valladolidu

Výstava První a poslední fotografky Markéty Luskačové, která se uskuteční v Palacio Pimentel ve Valladolidu, zobrazuje zaniklý svět tradic náboženských poutí a venkovských karnevalů ve starém Československu v sedmdesátých letech, které byly viděny negativně, pokud dokonce nebyly perzekuované komunistickým režimem. Vernisáž se bude konat 2. března ve 20 hodin a dále bude výstava k vidění do 31. března.

Markéta Luskačová vždycky fotografovala lidi, jejichž způsob života považovala za cenný a chtěla o něm podat fotografické svědectví. Tak vznikl její první soubor nazvaný Poutníci (Los peregrinos), jenž uskutečnila, ještě během jejího studia na Karlově Universitě  v komunistickém Československu (Poutníci 1964 -1971). Chtěla o poutnících a jejich putování podat zprávu dřív než zmizí. Poutníci si nenechali vzít svůj duchovní život a dodržovali obřady předků navzdory perzekuci ze strany komunistického režimu.

Pro Markétu Luskačovou je charakteristické, že se svými tématy vždy zabývá soustředěně a dlouhodobě. Už rané soubory, jako byly Poutníci či Horská vesnice Šumiac, zpracovávala autorka ne dny, ne měsíce, ale léta. Také soubor fotografií z masopustů, nazvaný O smrti, o koních a jiných lidech, fotografuje Markéta Luskačová od roku 1999. Fotografie pro ni nikdy nebyla krátkodobou reflexí, nefotografovala zvenčí. Zná ty, které zobrazuje.

Fotografie je pro Markétu Luskačovou účinným nástrojem proti zapomnění. Také její poslední soubor o masopustech nazvaný O smrti, o koních a jiných lidech (De la muerte, de los caballos y de otros seres humanos) (1998-2015), který vznikal už v demokratickém režimu,  je potažmo politický, tentokrát v pozitivním slova smyslu. V historii České republiky se za těžkých časů masopusty vždy přestaly slavit. Například během 1. světové války. Nebo byly přímo zakázané - například v roce 1939 po okupaci Československa nacisty, ale také v období komunismu. Známy český spisovatel Josef Topol napsal v padesátých letech 20. století divadelní hru „Konec masopustu“, kterou  nastudovalo Národní divadlo, ale komunistická cenzura ji zakázala. Zatím posledním souborem chtěla světoznámá česká fotografka Markéta Luskačová podat dobrou zprávu o tom, že masopusty se v demokratických Čechách zase slaví a mohou slavit.

Markéta Luskačová se narodila v Praze v roce 1944. V roce 1964 si koupila starší fotoaparát Leica spolu s ruským širokoúhlým objektivem 5,6/20 mm. V letech 1964–1970 vytvářela fotografický cyklus Poutníci z náboženských poutí na Slovensku a v Polsku. V té době zároveň vystudovala fotografii na FAMU. Když známý český fotograf Josef Koudelka, v té době fotograf Divadla za branou odcházel do exilu, doporučil za svého nástupce právě Markétu Luskačovou. Ta byla fotografkou divadla od roku 1970 až do jeho uzavření komunistickým režimem v roce 1972.

V roce 1975 odešla také do zahraničí. Od sedmdesátých let žila a fotografovala v Anglii a v Irsku. Od roku 1998 vytváří fotografický cyklus z českých masopustů. Během práce na tomto cyklu začala poprvé fotografovat barevně, první barevné snímky zveřejnila po roce 2009. Je autorkou více než dvaceti fotografických cyklů, které vystavovala ve Velké Británii, Španělsku, České republice na Slovensku a v dalších zemích.

Výstava se skládá ze dvou částí. V první je 24 černobílých fotografií, které zachycují momentky poutníků v Československu a v Polsku  mezi lety 1965 a 1971. Dalších 26 fotografií, z posledních let autorčiny tvorby, je z cyklu O smrti, o koních a jiných lidech. Jedná se o černobílé i barevné fotografie pořízené mezi lety 2000 a 2013, kdy většina je z oslav masopustu v České republice.

Vernisáž proběhne za účasti velvyslankyně ČR Kateřiny Lukešové a ředitele Českého centra v Madridu Stanislavy Škody.

 

Otevírací doba

ÚT-NE 12-14h a 19-21h

PO zavřeno

Událost organizuje Diputación de Valladolid a České centrum Madrid.

http://www.marketaluskacova.com/
www.salaexposicionespalaciopimentel.es
www.artevalladolid.es
www.diputaciondevalladolid.es
www.facebook.com/saladeexposicionespalaciopimentel

 

Místo konání:
C/ Angustias, 44. Valladolid
Datum:

Od: 2.3.2017
Do: 31.3.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala