Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.10.2019 - 1.11.2019

Mexický Kongres si připomene sametovou revoluci se snímky Pavla Hrocha

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček zahájí výstavu fotografií Pavla Hrocha v Palacio Legislativo de San Lázaro, sídle mexického kongresu v Ciudad de Mexico. Výstava je součástí výročních akcí 30 let od sametové revoluce a pádu komunistického režimu v Československu, vystavované fotografie zachycují sametovou revoluci a první roky demokracie v Československu 90. let. Zahájení se zúčastní také sám autor fotografií. Od zahájení 16. října bude výstava dostupná veřejnosti do 1. listopadu.

Pavel Hroch  (Bogota, 1967) je český fotograf a tlumočník. Se svým fotoaparátem procestoval Mexiko, Rusko, Kazachstán, Afganistán, Španělsko a samozřejmě Československo, a poté Českou republiku. Hroch podává obraz země přes její obyvatele., Jeho snímky zachycují lidi v jejich přirozeném prostředí během běžných aktivit každodenního života. Jeho fotografie byly vystaveny na takových místech, jako jsou Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických, Národní galerie v Bukurešti či v Muzeu paměti a tolerance v Mexiku.

Mezi jeho nejznámější fotografie patří série snímků z období sametové revoluce a následného pádu komunismu v roce 1989. Zajímavostí je, že tyto fotografie Hroch pořídil ještě jako mladý student, jeden z demonstrantů v davu, aniž by měl ponětí, že protesty skončí svrhnutím režimu.

Hrochovy snímky těchto převratných momentů a období, jež následovalo po sametové revoluci, vyšly v knize “Chtíč po svobodě – první roky po sametové revoluci” s texty Jáchyma Topola. Kniha vykresluje československou společnost zaskočenou množstvím náhlých změn. Po půl století života v policejním státu obyvatelé konečně poznali svobodu,  na kterou si nikdo kromě starších generací již nepamatoval.

Organizace: Velvyslanectvím České republiky v Mexiku
Přípravy a kurátorství: České centrum v Madridu

 

Místo konání:
Congreso de la Unión #66, Col. El Parque, Delegación Venustiano Carranza, Ciudad de México, México
Datum:

Od: 16.10.2019
Do: 1.11.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala