Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.3.2018 - 24.4.2018

Výstava Helgy Weissové v Madridu

Centrum Sefarad-Israel v Madridu bude hostit výstavu složenou z více než 100 děl autorky Helgy Weissové-Hoškové. Umělkyně jako dospívající dívka v obrazech zachytila hrůzy holokaustu, které sama zažila během pobytu v Terezíně, Osvětimi a dalších nacistických táborech. Tyto zkušenosti se promítly i do její pozdější tvorby. Slavnostní zahájení výstavy proběhne 19. března 2018 v 19 hodin a výstava bude k vidění do 30. dubna 2018. Helga Weissová v současné době připomíná prostřednictvím své tvorby hrůzy holokaustu, aby "se historie neopakovala".

Výstava v Centru Sefarad-Israel obsahuje dvě samostatné části. První část výstavy "Kresli, co vidíš" je složena z 58 obrazů vytvořených Helgou Weissovou-Hoškovou mezi lety 1941 a 1944, které prožila v táboře Terezín. Do Terezína byla deportována spolu se svými rodiči jako dvanáctiletá. Druhou část tvoří 50 obrazů z pozdější tvorby. Hlavním tématem jejích děl z obou tvůrčích období je holokaust.

Helga Weissová-Hošková (Praha 1929) se narodila ve stejném roce jako Anna Franková. Stejně jako ona si i Helga psala deník a pomocí kreseb zachycovala události od začátku okupace Československa v roce 1938 až do osvobození koncentračního tábora Mauthausen roku 1945. Během války byla deportována z Terezína do Auschwitzu a Freibergu, poté Mauthausenu.

Ve věku osmi let zažila Helga nacistickou invazi do Prahy. Nacistický režim nepřipouštěl, aby židovské děti navštěvovaly školy a jejich rodiče pracovali. V roce 1941 byla celá rodina poslána do Terezína. Válku z rodiny přežila jen Helga a její matka. Tři roky Helga dokumentovala každodenní život v Terezíně prostřednictvím kreseb, dokud nebyla deportována do Auschwitzu. Její obrazy jsou jedinečnou výpovědí ilustrující život v ghettu Terezín a svědectvím o zdejších krutostech a utrpení. 

Předtím, než byla Helga deportována do Osvětimi, dala své kresby a poznámky do úschovy strýci, který je schoval mezi cihlami ve zdi. Z 15 000 dětí, které dorazily do Terezína a byly poslány do Osvětimi, přežilo holocaust jen 100. Po návratu do Prahy doplnila Helga své terezínské vzpomínky a připsala ty, které prožila v dalších koncentračních táborech.

Helga Weissová, známá také po sňatku s hudebníkem Jiřím Hoškem jako Helga Hošková-Weissová, byla jedním z mála Židů, kteří se po válce vrátili do Prahy. V 50. letech studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením slavného kubistického malíře a sochaře Emila Filly. V roce 1993 získala čestný doktorát na Massachusetts College of Arts za její příspěvek ke grafickému umění. V současné době žije Helga v Praze, ve stejném domě, kde se narodila před 88 lety.

Deník Helgy Weissové byl vydán před několika lety ve Španělsku nakladatelstvím Sexto Piso v překladu Kepy Uharteho.

Jesús Inglada Atarés (Sangarrén, 1958) je profesor historie na IES Pirámide v Huesce. Je poradcem na Instituto de Estudios Altoaragoneses v oblasti historie, pravidelným přispěvatelem v Diario del Altoaragón a redaktorem 4Esquinas. La revista de Huesca. Publikoval více než sto článků a prací o historii Aragonie 17. století, občanské válce ve Španělsku a životě deportovaných vězňů v nacistických koncentračních táborech. Texty vyšly v historických periodikách a regionálních časopisech. Od roku 2001 se věnuje tématu deportací z Aragonie do koncentračních táborů. Jako jeden z pěti španělských akademiků byl v roce 2005 vybrán, aby se zúčastnil 60. výročí osvobození tábora v Mauthausenu. Od roku 2005 koordinuje vzdělávací projekt Pochopení holokaustu: Historie, vzpomínky a obrazy, který umožnil přibližně 500 studentům střední školy z města Huesca navštívit ghetta a nacistické koncentrační a vyhlazovací tábory Terezín, Auschwitz-Birkenau, Mauthausen, Gusen, Sachenshausen a Plaszow a města a obce Lidice, Krakov, Berlín, Drážďany a Praha. Mimo jiné se setkali s oběťmi holokaustu, Helgou Weissovou, Hanou Hnátovou-Lustigovou, Dagmar Lieblovou, Marií Doležalovou a Karolem Tenderou. V roce 2017 se podílel na prezentaci vzpomínek Dagmar Lieblové Přepsali se a tak jsem tady. Příběh Dagmar Lieblové.

Více informací na: http://www.casasefarad-israel.es/


Místo konání:

Calle Mayor 69, Madrid

Datum:

Od: 19.3.2018
Do: 24.4.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala