Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.4.2018 - 13.5.2018

Jiří Sozanský připomene hrůzu vězňů československého komunistického režimu v bývalém vězení Segovia

Výtvarník Jiří Sozanský zahájí ve Španělsku výstavu "Dům strach". Projekt se věnuje tématu pronásledování, mučení a vraždění během totalitního režimu v Československu. Série instalací, obrazů, soch a koláží v prostorách bývalé věznice ve španělském městě Segovia, ve kterém byli v minulosti drženi i političtí vězni, zavede návštěvníky do drsné reality komunistické věznice v Československu. Výstavu zahájí 13. dubna v 19 hodin sám umělec Jiří Sozanský v Cárcel Segovia_Centro de Creación za přítomnosti starosty města Segovia Clary Luquerové, velvyslankyně ČR v Madridu Kateřiny Lukešové a Richarda Druryho a Jany Šorfové z GASK. Inspirována mimo jiné i Orwellovým románem "1984" obsahuje několik příběhů odpůrců režimu, kteří byli politickými vězni, stali se oběťmi mučení, pronásledování a poprav, například příběh Milady Horákové. Výstava představuje hlubokou uměleckou a vizuální studii o mechanismu teroru řízeným státem. Výstava, kterou lze navštívit do 13. května, je připomínkou 50. výročí invaze do Československa v roce 1968.

Od 70. let Sozanský zkoumá, reflektuje a systematicky vytváří díla o nacistické a komunistické represi v Československu. Tomuto tématu se začal věnovat už v době, kdy bylo tabu a bylo těžké kontaktovat oběti režimu. Když se Sozanskému dostalo do ruky samizdatové tajné vydání kopie románu George Orwella "1984", nemohl uvěřit tomu, že autor nikdy nežil ve východoevropském komunistickém režimu, a že knihu napsal ještě předtím, než se tato diktatura rozšířila mimo Sovětský svaz.

Od té doby se téma mučení, politické perzekuce, režimního aparátu, manipulace se společností, pravdy a historie staly součástí umělecké tvorby Sozanského. Autor vytvořil podrobnou studii o mechanismech teroru, soudních procesech, věznicích, informačních a represivních aparátech a především o obětech komunistického režimu. Sozanského výstava "Dům strach" se věnuje čtyřem konkrétním obětem režimu: katolickému básníku Janu Zahradníčkovi, básníku a prominentní postavě českého undergroundu Ivanu Martinu Jirousovi, historikovi a komunistickému literárnímu kritikovi Záviši Kalandrovi a právničce a političce Miladě Horákové. Čtyři osobnosti s odlišnou ideologií a postavením demonstrují fatální svévoli zločineckého systému.

Reflexe Sozanského je nejen popisem tragické evropské historie, stejně jako je tomu v Orwellovech románech "1984" a "Farma zvířat", ale slouží také jako varování pro dnešní společnost před nebezpečnými antidemokratickými tendencemi.  

"Dům strach" zavede diváka do klaustrofobního a znepokojivého světa prostřednictvím surového a brutálního vizuálního jazyka zachyceného řadou uměleckých médií, které odhalují zranitelnost jedince a nejtemnější stránky lidského druhu.

Výstava je organizována Českým centrem Madrid, Ministerstvem kultury České republiky, radnicí města Segovia, sdružením Symposion, Galerií Středočeského kraje GASK, radnicí Středočeského kraje, knihovnou Libri Prohibiti, Institutem pro studium totalitních režimů, Business Global Group a Atlas Advertising Group.

Více informací na:

http://www.lacarceldesegovia.com/
http://www.sozansky.info/
 

 

 

Místo konání:
Avenida Juan Carlos I s/n, Segovia
Datum:

Od: 13.4.2018
Do: 13.5.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala