Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.7.2012 21:00

Recitál Ivana Ženatého na festivalu “Clásicos en Verano”, v Teatro de La Abadía

České centrum zve na koncert „Bachův ohromný a intimní svět: concert pro sólové housle“ v podání českého houslisty Ivana Ženatého, v rámci mezinárodního festivalu klasické hudby „Clásicos en Verano“ v Madridu. Ivan Ženatý je považovaný za nejlepšího českého a jednoho z nejvýznamnějších světových houslistů současnosti. Hraje na vyhlášený nástroj Prince of Orange vyrobený v roce 1743 italským mistrem G. A. Guarneri del Gesu. V madridském divadle Teatro de La Abadía zahraje 10. července, ve 21 hodin, v rámci festivalu „Clásicos de Verano“ Bachovy Sonáty a partity. Koncert je organizován ve spolupráci s festivalem Clásicos en Verano, Comunidad de Madrid.

OBSAH:

PROGRAM

Bachův ohromný a důvěrný svět: koncert pro sólové housle

Ivan Ženatý – housle

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)

Partitura E pro housle sólo

Preludio

Loure   

Gavotte en Rondeau


Menuet I

Menuet II

Bouree

Gigue

Sonáta G pro housle sólo

Adagio

Fuga

Siciliana

Presto

Partitura D pro housle sólo

Allemanda

Corrente

Sarabanda

Giga

Ciaccona

POZNÁMKY K PROGRAMU

Šest Sonát a partií pro houslové sólo od JOHANNA SEBASTIANA BACHA (1685-1750) patří mezi vrcholná díla v dějinách klasické hudby. Tři sonáty a tři partie byly Bachem změněny a pojmenovány jako Sei Solo a violino senza Basso accompagnato. Původně byly napsané mezi léty 1717 a 1723 kapelním mistrem prince Leopolda v Köthnu. Kopie originálu je datovaná rokem 1720 s poznámkou «Libro primo», ačkoliv jeho pokračování nebylo nikde nalezené. I další skladatelé se pokoušeli psát partie pro housle, avšak prezentovaná díla svou dokonalostí překonaly všechny předešlé pokusy. Svou vytříbeností slouží i nadále k inspirativním zdrojům pro současné skladatele.

 

IVAN ŽENATÝ (housle)

Nejenom hudební kritici a profesní kolegové, ale i publikum považují Ivana Ženatého za nejlepšího českého houslistu současnosti. Jako sólista opakovaně vystupuje na pozvání významných českých orchestrů, mezi které patří Česká filharmonie, Symfonický orchestr Praha a Symfonický orchestr Rádia Praha. V mezinárodním prostředí vystupuje především se Symfonickým orchestrem BBC v Londýně, Symfonickým orchestrem Rádia Bavor, Berlínskou symfonií, Národním orchestrem v Madridu a dalšími. Kromě své dokonalé techniky je ceněn i za svůj jedinečný styl a kvalitní zvukové provedení. Svoji profesionální kariéru zahájil jako účastník finále na mezinárodní soutěži Čajkovského v Moskvě, v roce 1982. Dále následoval umělecký debut s Českou filharmonií pod taktovkou Libora Peška (1983) a výhra na konkurzu v rámci festivalu Pražského jara (1987). Je nositelem titulu laureáta Mezinárodní hudební rady mladých interpretů UNESCO, z roku 1989. Jeho diskografie v současné době prezentuje kompletní díla významných skladatelů. V současné době spolupracuje s Dorian Recording Company v New Yorku a hraje na proslulém nástroji s názvem Princ Oranžský zhotoveném v roce 1743 italským mistrem G. A. Guarneri del Gesu. V prosinci 2012 Ivan Ženatý koncertuje v Carnegie Hall a v srpnu hostuje na prestižním Cleveland Institute of Music.

Více informací na: http://www.madrid.org/clasicosenverano/2012/fichas/ivan_zenaty.htmlhttp://www.ivanzenaty.com/

Místo konání:

Teatro de La Abadía, C/ Fernández de los Ríos, 42. Madrid

Datum:

10.7.2012 21:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala